Strona główna Nauka i kariera Nawyk do nauki – Jak w sobie wyrobić

Nawyk do nauki – Jak w sobie wyrobić

739
3
nawyk
Warto wyrobić w sobie dobry nawyk do nauki by z łatwością osiągać sukcesy życiowe

Dobry nawyk do nauki jest niezwykle przydatną umiejętnością, pozwalającą często na osiąganie wspaniałych sukcesów. Niezależnie od dziedziny w której się specjalizujemy umożliwia on na stałe oraz szybkie doskonalenie i rozwój.

Czy to możliwe, by wyrobić w sobie dobry nawyk do nauki? Czy jest szansa na to, że nauka stanie się nie tylko przykrym obowiązkiem, ale i przyjemnością? Czy da się przełożyć setki stron niezrozumiałego bełkotu na coś prostszego, przyswajalnego dla każdego? Nawet dla ucznia z niższym ilorazem inteligencji? Jak ważna jest systematyczność? Co zrobić, by ten dobry nawyk do nauki wprowadzić w życie?

Sposobu nauki trzeba się nauczyć

Choć to brzmi dziwnie, to najistotniejsze zdanie z całego tekstu. Owszem, są osoby, które Ten w Góry obdarował niezwykłym intelektem a nową wiedzę przyswajają  z prędkością światła. Nie straszne są im teorie kwantowe, a dziesiątki nowych wzorów zapamiętują po jednym „przeczytaniu” i recytują bez zająknięcia kolejnego dnia.

Ale są także Ci bardziej „obciążeni genetycznie”. Im trudniej jest przyswoić nową wiedzę. I to właśnie oni, powinni nauczyć się uczyć. W jaki sposób wyrobić dobry nawyk do nauki? Przede wszystkim, poprzez monotonne powtarzanie. Zaraz po wykładzie, lekcji, czy też innym spotkaniu, w trakcie którego zastrzeleni zostaliśmy nową wiedzą w jakimś temacie, powinniśmy przysiąść spokojnie w ulubionym fotelu, przyjrzeć się materiałom i przełożyć to wszystko na język zrozumiały dla każdego.

To wystarczy… naprawdę. Teraz możesz odpocząć, wybrać się na randkę lub na pizzę z przyjaciółmi. Utrwaliłeś wiedzę, którą dziś zdobyłeś więc możesz pozwolić sobie na przywilej odpoczynku. To najważniejszy krok, by wyrobić w sobie dobry nawyk. Warto pamiętać, że silne przyzwyczajenia przychodzą już po ok. 21 dniach. Zostało to naukowo potwierdzone. Dlatego należny wytrzymać kilka tygodni, a problem nauki przestanie istnieć.

Buduj w sobie systematyczność

Opisany powyżej schemat powinien wejść Tobie w życie. Bądź systematyczny, codziennie po zajęciach powtarzaj materiał – na świeżo. Korzystaj z analogii, z metafor… wszystkie chwyty są dozwolone. Obyś tylko zrozumiał to, o czym czytasz. Nikt nie posiada wrodzonej systematyczności, wszystkiego trzeba się nauczyć. Dlatego wciel w życie plan. Taki, który będzie Tobie wskazywał kolejność działań – codziennie.

Ustal godziny, które spędzisz z książką na kolanach. Postaw sobie cel, po osiągnięciu którego podarujesz sobie nagrodę. Nigdy nie rób tego wcześniej. Dąż do celu, a gdy osiągniesz to co sobie zaplanowałeś, uracz się czymś przyjemnym, co napędzi Cię do dalszego działania.

Metoda easy-win

Doskonałą metodą, na wyrobienie nawyku systematyczności, jest metoda easy-win. Polega ona na wypełnianiu zadań. Jednak najważniejszą jej cechą jest to, by stawiać sobie na początku zadania najłatwiejsze, regularnie i nieznacznie podnosząc barierkę.  Wykonanie zadania wprowadzi nas w pozytywny nastrój i przyniesie siły, do działań w następnym etapie. Ważne jest jednak, by to nasze pierwsze zadanie było związane z jakimś celem, który mamy osiągnąć w ostateczności. Doskonałym sposobem na wykorzystanie metody easy-win jest najzwyklejsze sporządzenie planu dnia, co nie zajmie więcej niż kilka minut a pozytywnie nastroi do dalszego działania.

Codziennie nowy cel

Łatwo jest wyrobić dobry nawyk do nauki korzystając z jeszcze jednego schematu. Za przykład przyjmijmy naukę języka obcego. Postawmy sobie cel – wyuczenia określonej liczby słówek jednego dnia. Kolejny dzień niech będzie okazją do powtórzenia całej wiedzy, którą przyswoiliśmy dzień wcześniej oraz nauką nowych słów w języku obcym. Codziennie dodajmy nowe zadanie, jednocześnie pamiętając o regularnej powtórce materiału. Co jakiś czas – tydzień, dwa, co miesiąc – zorganizujmy sobie sprawdzian, najlepiej z czyjąś pomocą.

Zamknijmy jeden etap i zacznijmy nowy, znów stawiając sobie codziennie nowe cele. W ten sposób również wyrobimy w sobie systematyczność, która bardzo pomaga wyrobić dobry nawyk do nauki. Jest jeszcze jedna rzecz, która może nam w tym pomóc. Przyjemnie robi się rzeczy, które się po prostu lubi.. Postarajmy się więc pomyśleć o profitach, które wiążą się z przyswajaniem wiedzy i uczmy się, bo nauka to potęgi klucz.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

3 KOMENTARZE

  1. Nagrałem krótki film w którym mówię o ciekawej, prostej i fajnej metodzie budowania nawyku do nauki metodą 30/30/30. Jeśli więc chcesz uzupełnić wiedzę z powyższego artykułu o nową, to musisz koniecznie zobaczyć moje nagranie

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.