Strona główna Nauka i kariera Nawyk do nauki – Jak w sobie wyrobić

Nawyk do nauki – Jak w sobie wyrobić

1388
3
nawyk
Warto wyrobić w sobie dobry nawyk do nauki by z łatwością osiągać sukcesy życiowe

Dobry nawyk do nauki jest niezwykle przydatną umiejętnością, pozwalającą często na osiąganie wspaniałych sukcesów. Niezależnie od dziedziny w której się specjalizujemy umożliwia on na stałe oraz szybkie doskonalenie i rozwój.

Czy to możliwe, by wyrobić w sobie dobry nawyk do nauki? Czy jest szansa na to, że nauka stanie się nie tylko przykrym obowiązkiem, ale i przyjemnością? Czy da się przełożyć setki stron niezrozumiałego bełkotu na coś prostszego, przyswajalnego dla każdego? Nawet dla ucznia z niższym ilorazem inteligencji? Jak ważna jest systematyczność? Co zrobić, by ten dobry nawyk do nauki wprowadzić w życie?

Sposobu nauki trzeba się nauczyć

Choć to brzmi dziwnie, to najistotniejsze zdanie z całego tekstu. Owszem, są osoby, które Ten w Góry obdarował niezwykłym intelektem a nową wiedzę przyswajają  z prędkością światła. Nie straszne są im teorie kwantowe, a dziesiątki nowych wzorów zapamiętują po jednym „przeczytaniu” i recytują bez zająknięcia kolejnego dnia.

Ale są także Ci bardziej „obciążeni genetycznie”. Im trudniej jest przyswoić nową wiedzę. I to właśnie oni, powinni nauczyć się uczyć. W jaki sposób wyrobić dobry nawyk do nauki? Przede wszystkim, poprzez monotonne powtarzanie. Zaraz po wykładzie, lekcji, czy też innym spotkaniu, w trakcie którego zastrzeleni zostaliśmy nową wiedzą w jakimś temacie, powinniśmy przysiąść spokojnie w ulubionym fotelu, przyjrzeć się materiałom i przełożyć to wszystko na język zrozumiały dla każdego.

To wystarczy… naprawdę. Teraz możesz odpocząć, wybrać się na randkę lub na pizzę z przyjaciółmi. Utrwaliłeś wiedzę, którą dziś zdobyłeś więc możesz pozwolić sobie na przywilej odpoczynku. To najważniejszy krok, by wyrobić w sobie dobry nawyk. Warto pamiętać, że silne przyzwyczajenia przychodzą już po ok. 21 dniach. Zostało to naukowo potwierdzone. Dlatego należny wytrzymać kilka tygodni, a problem nauki przestanie istnieć.

Buduj w sobie systematyczność

Opisany powyżej schemat powinien wejść Tobie w życie. Bądź systematyczny, codziennie po zajęciach powtarzaj materiał – na świeżo. Korzystaj z analogii, z metafor… wszystkie chwyty są dozwolone. Obyś tylko zrozumiał to, o czym czytasz. Nikt nie posiada wrodzonej systematyczności, wszystkiego trzeba się nauczyć. Dlatego wciel w życie plan. Taki, który będzie Tobie wskazywał kolejność działań – codziennie.

Ustal godziny, które spędzisz z książką na kolanach. Postaw sobie cel, po osiągnięciu którego podarujesz sobie nagrodę. Nigdy nie rób tego wcześniej. Dąż do celu, a gdy osiągniesz to co sobie zaplanowałeś, uracz się czymś przyjemnym, co napędzi Cię do dalszego działania.

Metoda easy-win

Doskonałą metodą, na wyrobienie nawyku systematyczności, jest metoda easy-win. Polega ona na wypełnianiu zadań. Jednak najważniejszą jej cechą jest to, by stawiać sobie na początku zadania najłatwiejsze, regularnie i nieznacznie podnosząc barierkę.  Wykonanie zadania wprowadzi nas w pozytywny nastrój i przyniesie siły, do działań w następnym etapie. Ważne jest jednak, by to nasze pierwsze zadanie było związane z jakimś celem, który mamy osiągnąć w ostateczności. Doskonałym sposobem na wykorzystanie metody easy-win jest najzwyklejsze sporządzenie planu dnia, co nie zajmie więcej niż kilka minut a pozytywnie nastroi do dalszego działania.

Codziennie nowy cel

Łatwo jest wyrobić dobry nawyk do nauki korzystając z jeszcze jednego schematu. Za przykład przyjmijmy naukę języka obcego. Postawmy sobie cel – wyuczenia określonej liczby słówek jednego dnia. Kolejny dzień niech będzie okazją do powtórzenia całej wiedzy, którą przyswoiliśmy dzień wcześniej oraz nauką nowych słów w języku obcym. Codziennie dodajmy nowe zadanie, jednocześnie pamiętając o regularnej powtórce materiału. Co jakiś czas – tydzień, dwa, co miesiąc – zorganizujmy sobie sprawdzian, najlepiej z czyjąś pomocą.

Zamknijmy jeden etap i zacznijmy nowy, znów stawiając sobie codziennie nowe cele. W ten sposób również wyrobimy w sobie systematyczność, która bardzo pomaga wyrobić dobry nawyk do nauki. Jest jeszcze jedna rzecz, która może nam w tym pomóc. Przyjemnie robi się rzeczy, które się po prostu lubi.. Postarajmy się więc pomyśleć o profitach, które wiążą się z przyswajaniem wiedzy i uczmy się, bo nauka to potęgi klucz.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Poprzedni artykułJak ułatwić sobie sprzątanie
Następny artykułO czym rozmawiać na randce
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

3 KOMENTARZE

  1. Nagrałem krótki film w którym mówię o ciekawej, prostej i fajnej metodzie budowania nawyku do nauki metodą 30/30/30. Jeśli więc chcesz uzupełnić wiedzę z powyższego artykułu o nową, to musisz koniecznie zobaczyć moje nagranie

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.