Można powiedzieć, że każdy popełnia jakieś błędy finansowe. Warto jednak wystrzegać się tych najpoważniejszych i rzutujących praktycznie na całe nasze życie. Sprawdźmy kiedy najczęściej ludzie popadają w tarapaty związane z brakiem środków.
Wystrzeganie się błędów związanych z finansami jest efektem dobrego zarządzania pieniędzmi. Jest to niezwykle istotny aspekt życia, niezależnie od tego, ile zarabiasz. Zdecydowanie determinuje on jego jakość. Standard twojego życia prywatnego, możliwość edukacji oraz zakupu różnych dóbr – wszystko to zależy od tego, jak dbasz o swoje finanse. Oprócz wrodzonej intuicji finansowej ważne są również podstawy wiedzy o pieniądzach.
Jeśli nauczysz się oszczędzać, bardzo mało prawdopodobnym jest, iż popadniesz w długi, a twoje oszczędności mogą ci pomóc uzyskać pożyczkę inwestycyjną. Jeżeli interesujesz się bieżącymi trendami w finansach, z pewnością wiesz o tym, że inwestowanie to kluczowa strategia w generowaniu dobrobytu oraz osiąganiu stabilizacji finansowej. Aby łatwiej było ci osiągać cele związane z pieniędzmi, powinieneś zapoznać się z 5 podstawowymi finansowymi błędami, których należy unikać.
Kupowanie domu, gdy nie masz wystarczającej kwoty na zaliczkę ani funduszu awaryjnego
Czasem, gdy oferta jest nad wyraz atrakcyjna, ludzie popełniają błąd, dokonując szybkiego i nieprzemyślanego zakupu, ponieważ nie chcą przegapić okazji. Jeżeli nie planowałeś dotychczas zakupu domu, nie kupuj go, w szczególności jeśli nie masz na to oszczędności czy wystarczającej kwoty na zaliczkę. Jest to bardzo duży wydatek i jeśli nie stać cię na niego, taka decyzja może cię doprowadzić do ruiny.
Musisz dysponować przynajmniej jakimś rozsądnym procentem ceny nieruchomości. Jeżeli takiej kwoty nie posiadasz, będziesz zmuszony wziąć kredyt bankowy – o ile masz zdolność kredytową. Wadą takiego rozwiązania jest to, iż pożyczka na zaliczkę łączy się z wysokimi odsetkami. Oprocentowanie takiej pożyczki jest zazwyczaj wyższe niż zwykłego kredytu hipotecznego, a poza tym towarzyszy jej większe ryzyko związane ze zmienną stopą procentową.
Jeżeli rozglądasz się za kredytem na zaliczkę, łatwiej możesz wpaść w sidła mało wiarygodnych kredytodawców. A to z kolei może stać się to źródłem jeszcze większych problemów finansowych. W stuprocentowo bezpiecznej sytuacji jesteś dopiero wtedy, gdy kupujesz dom zgodnie z przemyślanym wcześniej planem i posiadasz wystarczającą kwotę na zaliczkę lub fundusz awaryjny.
Zakup drogiego samochodu
Tego błędu również kategorycznie należy unikać. Jeśli jesteś rozsądną osobą, drogie, luksusowe samochody nie powinny robić na tobie wrażenia. Być może w tym momencie nie przewidujesz żadnych przyszłych wyzwań natury finansowej, jednak gdy takie nadejdą, najpewniej będziesz pluł sobie w brodę, że nie kupiłeś tańszego auta, a reszty pieniędzy nie zaoszczędziłeś. Jeżeli wiesz, że nie stać cię na drogi samochód w kontekście zużycia paliwa, kosztów ubezpieczenia oraz utrzymania, powstrzymaj się przed zakupem. W przeciwnym razie może on skutecznie zahamować twoje pozostałe plany natury finansowej.
Niektórzy ludzie biorą ogromne pożyczki na zakup drogiego samochodu, o którym marzyli całe życie. Jest to poważny błąd, jeśli nie bierze się pod uwagę długofalowych finansowych skutków takiego działania. Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, kup auto za gotówkę, lecz jeśli masz popaść w długi, może cię to kosztować zbyt wiele. Jeżeli pragniesz drogiego samochodu jako symbolu statusu, być może przez to nigdy nie uda ci się naprawdę dorobić majątku. Rozsądni ludzie nie potrzebują takich symboli. Mają pewne wartościowe cechy, które same mogą zaświadczyć o ich powodzeniu w życiu.
Błędy finansowe związane z wiekiem emerytalnym
Wielu ludzi przestaje radzić sobie z zarządzaniem pieniędzmi, zbyt wcześnie przechodząc na emeryturę. Przechodzenie na wcześniejszą emeryturę, tzn. zanim osiągniesz wiek emerytalny, który wynosi najczęściej około 65 lat, nie jest dobrą decyzją finansową. Mimo że często możesz kwalifikować się do tego już jakieś cztery lata wcześniej, takie postępowanie zmniejszy twoje zyski mniej więcej o 25%.
Z kolei jeśli odłożysz tę decyzję o cztery lata, zyski wzrosną o 32%. Aby w pełni korzystać z dobrodziejstw emerytury, najlepiej jest odroczyć przejście na nią o tak długi czas, jak to tylko możliwe. Jest to mądry sposób oszczędzania na przyszłość. Jeżeli zacząłeś przyjmować świadczenia przed osiągnięciem wieku emerytalnego, najczęściej będziesz mógł jeszcze się z tego wycofać w ciągu roku od tej decyzji. Jeżeli z kolei osiągnąłeś już wiek emerytalny, możesz się na jakiś czas wstrzymać z przechodzeniem na emeryturę, aby w ten sposób zwiększyć swój kapitał.
Powrót do szkoły lub na uczelnię, gdy nie jesteś do tego finansowo przygotowany
Jest to klasyczny błąd, popełniany przez wiele osób. Zaczynają one studia bez jasnego planu, skąd zdobędą środki na opłaty oraz inne wydatki związane z edukacją. Nie ma sensu wracać do nauki, jeśli nie masz dobrze płatnej pracy lub wystarczających oszczędności, aby utrzymać się na studiach. W przeciwnym razie będziesz musiał posiłkować się pożyczką studencką, której spłacanie tak czy inaczej okaże się problemem, jeżeli nie masz stałych dochodów ani oszczędności.
Twoja finansowa przyszłość będzie wyglądać o wiele lepiej, jeśli oszacujesz rzeczywisty koszt powrotu na studia, zanim jeszcze się tam zapiszesz. Od tego, czy możesz sobie na to pozwolić, będzie uzależniona twoja ostateczna decyzja. Większość ludzi popełnia podstawowy błąd, zaczynając studia bez znajomości kosztów i przygotowania się na nie. W momencie, gdy już się zorientują, jak wielkie to obciążenie finansowe, najczęściej jest już za późno na staranie się o stypendia czy granty oraz poszukiwanie pracy dorywczej. W rezultacie takie osoby popadają w finansowe tarapaty.
Branie kolejnych kredytów oraz pożyczek i popadanie w coraz głębsze długi
Branie kolejnych pożyczek i kredytów, aby zaspokoić swoje potrzeby finansowe, to rozwiązanie ekspresowe, lecz bardzo ryzykowne, gdyż jest prostą drogą do popadnięcia w długi. Istnieją różne rodzaje pożyczek: studenckie, na zakup samochodu czy domu. Jeśli wszystkie one, a także kredyty, będą się kumulować, wyjście na prostą zajmie ci bardzo długi czas. Spirala długów to bardzo niebezpieczne zjawisko, z którego bardzo trudno się pozbyć. Dodatkowo taki stan bardzo negatywnie wpłynie na twoją przyszłą zdolność kredytową.
Ze względu na brak zdolności do zarządzania pieniędzmi oraz oszczędzania, znajdziesz się w niebezpiecznej sytuacji braku stabilizacji finansowej, przez co generowanie jakichkolwiek zysków może stać się nierealnym marzeniem. Jeśli – przeciwnie – uda ci się ustrzec przed każdym z wyżej opisanych 5 finansowych błędów, droga do sukcesu będzie stała przed tobą otworem.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!