Strona główna Rozwój osobisty Wymówki – 7 pretekstów które utrudniają życie

Wymówki – 7 pretekstów które utrudniają życie

1401
0

3. Boję się, że zostanę wyśmiany

Ludzie zawsze zwracają uwagę na to, gdy ktoś jest inny. Mamy to zakodowane w genach. Wykrywamy wszystko, co odbiega od normy. Czy w szkole nie wyśmiewano twojej nowej fryzury tylko dlatego, że różniła się od uczesania, które nosiłeś wcześniej?

Lęk przed wyśmianiem wnosimy ze sobą w dorosłość. Nieważne, czy chodzi o istotne sprawy, jak zmiana zawodu, czy też rzeczy mniej poważne, takie jak nowe hobby lub odwiedziny u fryzjera – jesteśmy tak bardzo uzależnieni od aprobaty znajomych, iż zostajemy niemal sparaliżowani przez przeciętność, która często jest przyczyna dla której stosujemy liczne wymówki.

Nigdy nie powinieneś odczuwać wstydu z tego powodu, że jesteś dokładnie tym, kim pragniesz być. Nie wolno ci rezygnować z upatrzonego celu tylko dlatego, że obawiasz się, co sobie pomyślą inni. Jeżeli intuicja prowadzi cię ku przyszłości, na którą w pełni zasługujesz, innym nic do tego. Jeśli śmieją się z ciebie, gdyż odważyłeś się zrobić coś innego, nie martw się ? oni śmieją się wyłącznie z samych siebie.

4. Moje życie jest w tym momencie niepoukładane – jestem zbyt zajęty

Dlaczego miałbyś być jakimś wyjątkiem? Wszyscy mają do dyspozycji tyle samo godzin dziennie. Cóż zatem różni tych, którzy robią ze swojego czasu użytek, od tych, którym przecieka on przez palce? Lenistwo! Można się założyć, że marnujesz kilka godzin tygodniowo na bezmyślne oglądanie telewizji, a mógłbyś je przeznaczyć na rozwijanie swoich talentów.

Na pewno regularnie śpisz do późna i marnujesz dzień, gdyż brakuje ci dyscypliny, by rozpocząć go we właściwy sposób. Ponadto masz pewnie totalnie niezorganizowane życie, w związku z czym nie masz nawet pojęcia, jak dużo wolnego czasu byłbyś w stanie wygospodarować! Stosowane często wymówki, odnośnie indywidualnych potrzeb względem wypoczynku, nie mają żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Większość ludzi wczesne wstawanie odbiera z równą niechęcią.

Margaret Thatcher miała w zwyczaju oszczędzać czas, pozwalając sobie jedynie na 4-godzinny sen. Nagradzany pisarz Geoff Thompson napisał swoją pierwszą książkę, siedząc w toalecie w pracy, której nienawidził. Arnold Schwarzenegger regularnie wymykał się z obozu wojskowego, by znaleźć czas na trening. Jak widać wymówki żeby nie podejmować działania są najczęściej żałosne.

Ludzie sukcesu zawsze znajdą sposób na przezwyciężenie trudności, kradnąc dla siebie trochę czasu wszędzie tam, gdzie to możliwe. Prawda jest taka, iż nie potrzebujesz więcej czasu ? już go masz! Musisz tylko przestać siać nim na prawo i lewo, i zrobić z niego właściwy użytek, zanim będzie za późno.

5. Czekam na właściwy moment

Co to znaczy? Chodzi o przyszły tydzień, rok, określoną godzinę? Wahasz się – być może przyczyną jest strach, brak pewności siebie, a może po prostu lenistwo. Musisz jednak położyć temu kres i odrzucić wszelkie wymówki.

Jutro będzie futro. Chwila obecna to czas, który powinien dla ciebie istnieć na pierwszym miejscu. Każdy moment z przeszłości czy przyszłości ma miejsce w teraźniejszości. Mało kto potrafi dobrze planować. Jedne rejony mózgu aktywizują się, gdy myślimy o sobie, a inne – o innych. Jak mówi chińskie powiedzenie „Pierwszy najlepszy moment na zasadzenie drzewa owocowego był 20 lat temu, a drugi jest dzisiaj”.

Interesujące jest, iż kiedy rozmyślamy o własnej przyszłości, używamy do tego części mózgu odpowiedzialnej za myślenie o innych ludziach. Osoba, która obudzi się następnego poranka, zdaje się nie być już tą samą, która poprzedniego dnia coś sobie obiecała. Dlaczego miałbyś zawierzyć komuś obcemu?

Nie ulega wątpliwości, iż nie wszystko da się wykonać dzisiaj, lecz zawsze warto zrobić chociaż niewielki krok, wprawić koła w ruch. Wszelkie wymówki to gruboziarnisty żwir na twojej drodze. Pamiętaj, liczy się tylko tu i teraz!

Czytaj dalej          Cofnij

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.