Strona główna Zdrowie i uroda 12 korzyści zdrowotnych i zastosowań migdałów

12 korzyści zdrowotnych i zastosowań migdałów

1749
0
migdały
Migdały posiadają liczne właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne

Migdały lub Badam, jak nazywają je potocznie w Indiach, oraz ich korzyści i zastosowania znane w Ajurwedzie indyjskiej od wielu pokoleń. Właściwości olejku migdałowego były znane i uznane tysiące lat temu, i jest on integralną częścią leków Ajurwedyjskich używanych od 5000 lat. Istnieje kilka odkryć, dokonanych przez naszych przodków na temat ich korzyści zdrowotnych, takich jak te, że olej migdałowy jest dobry dla zdrowia serca, przydatny w opóźnianiu procesów starzenia, wzmacnia pamięć itp.

Migdały najczęściej pochodzą z krajów Bliskiego Wschodu i Azji Południowej. Istnieją dwa rodzaje migdałów, słodkie i gorzkie. Gorzkie migdały to dzikie formy udomowionych migdałów, które zawierają amigdalinę – glikozyd, który produkuje śmiertelny cyjanek, i którego konsumpcja może być śmiertelna. Jednak większość sprzedawanych komercyjnie migdałów, jak i te w sklepach ze zdrową żywnością, są to odmiany „słodkie”.

Wraz z indyjskim zastosowaniem w Ajurwedzie do celów leczniczych, migdały znane były także w Grecji i we Włoszech na długo przed erą chrześcijańską. W historii starożytnych leków migdały były stosowane w celu zapobiegania zatruciom. Były także ważnym obiektem handlu w średniowieczu, głównie bardzo cenione w Europie Środkowej.

Migdały to wspaniałe źródło wielu cennych substancji odżywczych

Migdały są silnie odżywcze, gęste i bogate w witaminę E, błonnik, witaminy z grupy B, zasadnicze minerały, takie jak magnez, miedź, mangan, potas i wapń, jak również tłuszcze, które potencjalnie obniżają poziom cholesterolu LDL.

Migdały są również bogatym źródłem oleju, który wykazuje wiele leczniczych, jak i innych działań, takich jak relaks poprzez aromaterapię. Wykazują wiele cennych korzyści, które mogą być używane jako nieodzowne produkty do dbania dom, jak i można je stosować codziennie w leczeniu wielu dolegliwości, w tym skóry i włosów, oraz poprawie ogólnego stanu zdrowia.

Migdały – Najważniejsze właściwości i zastosowania

Migdały zawierają wiele cennych składników odżywczych, które mogą istotnie wpływać na wiele ważnych funkcji życiowych. Poniżej prezentujemy ich najważniejsze właściwości.

Naturalny demakijaż

Olejek migdałowy działa jak naturalny płyn do demakijażu, który dość skutecznie otwiera pory skóry i pomaga w usuwaniu makijażu ze skóry. Posiada także właściwości korzystne dla usuwania trądziku i wyprysków skóry. Działa również, jako doskonały krem pod oczy.

Naturalny balsam

Olejek migdałowy działa jak naturalny krem ​​nawilżający, który w łatwy sposób wygładza skórę i pomaga w zapewnieniu skórze miękkości. Szybko się wchłania w skórę, bez zatykania porów i pozostawiania tłustego filmu. Leczy suchość skóry, ze względu na bogactwo cennych kwasów tłuszczowych i zawartość cynku. Działa także jako naturalny balsam do dłoni i stóp.

Redukuje wpływ słońca

Migdał posiada dużą ilość witaminy E, która odżywia skórę i osłania ją przed szkodliwym działaniem promieni UV. Olejek migdałowy działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny, który chroni skórę przed nadmierną ekspozycją na słońce i minimalizuje uszkodzenia. Działa jako naturalny składnik, który pomaga w redukcji oparzeń słonecznych, oparzeń wywołanych opalaniem w solarium i innych problemach skórnych.

Redukcja zmarszczek i działanie Anti-aging

Uważa się, że migdały posiadają właściwości opóźniania oznak starzenia. Wiadomo, że masowanie twarzy olejem migdałowym pomaga w redukcji objawów starzenia się skóry i pozwala zachować elastyczność i młodzieńczy wygład. Znany jest także ze swoich właściwości, pozwalających na zmniejszenie zmarszczek i rewitalizację skóry.

Olejek migdałowy posiada naturalne właściwości antystarzeniowe, które pomagają w odnawianiu się komórek skóry i ich rewitalizacji, zapewniając młodszą, świeższą i bardziej promienną skórę.

Zmniejszanie cieni pod oczami

Olej migdałowy i maski z migdałów są bardzo pomocne w zmniejszeniu cieni, obrzęków i oznak zmęczenia wokół oczu. Olejek migdałowy ma odmładzające działanie dla skóry, które doskonale nawilża i łagodzi widoczne objawy zmęczenia, oraz zmniejsza opuchliznę i ciemne kręgi pod dolnymi powiekami. Te domowe sposoby kosmetyczne są uznawane za lepsze i skuteczniejsze, niż stosowanie drogich kosmetyków drogeryjnych.

Redukcja łupieżu

Olej migdałowy zawiera istotne i lecznicze właściwości – odżywia i nawilża skórę głowy, oraz pomaga w usuwaniu łupieżu.  Zapewnia bardziej błyszczące, zdrowsze włosy, a także przyczynia się do ukojenia świądu skóry głowy.

Olejek migdałowy pomaga także w zmniejszeniu stanu zapalnego skóry głowy, który powstaje z powodu kurzu, ciepła, zanieczyszczenia chemicznego i produktów do stylizacji, które z kolei niszczą włosy.

Szybszy wzrost włosów

Kosmetyczki często upatrują przyczynę wypadania włosów w niedoborze magnezu w organizmie. Olej migdałowy zawiera duże ilości magnezu, który pomaga w zapobieganiu wypadaniu włosów, a także stymuluje ich wzrost i wzmocnienie.

Według kosmetyczek, olejek migdałowy zawiera cenne składniki odżywcze, przyjazne dla włosów, takie jak wielonienasycone mono kwasy tłuszczowe i witaminy A, D, B1, B2 i B6, które są niezbędne w tworzeniu zdrowych i pięknych włosów. Również kombinacja kwasów tłuszczowych i tłuszczów w migdałach wygładza, wzmacnia i odżywia, a także pomaga w przyspieszaniu wzrostu włosów i zmniejszeniu ich wypadania.

Wzmacnianie kości

Migdały są bogatym źródłem mikroelementów, takich jak wapń, który jest niezbędnym składnikiem odżywczym, potrzebnym do wzmocnienia kości w naszym organizmie. Olejek migdałowy dostarcza również innych składników odżywczych naszemu organizmowi, które pomagają w poprawie gęstości mineralnej kości, co z kolei pomaga we wzmacnianiu całego układu kostnego.

Masowanie olejem migdałowym niemowląt jest wykonywane w celu pomocy we wzmocnieniu mięśni, zwiększeniu cyrkulacji krwi i wzmocnieniu kości podczas wczesnego rozwoju. Olejek migdałowy jest również wykorzystywany w aromaterapii, która to pomaga w łagodzeniu stresu i rozluźnieniu napiętych mięśni. Pomaga również w łagodzeniu objawów depresji i zmęczenia.

Poprawa pamięci

Według wierzeń ajurwedyjski, migdały namoczone w wodzie są pierwszą rzeczą, którą należy spożyć w godzinach porannych, aby zwiększyć moc pamięci. Według naukowców, migdały zawierają ryboflawinę i L-karnitynę, składniki odżywcze, które pomagają w lepszym funkcjonowaniu mózgu i wzmacniają pamięć. Migdały zawierają również fenyloalaninę, która jest substancją chemiczną, pomagającą we wzmacnianiu układu nerwowego. Mają one zdolność do podnoszenia poziomu HDL, który z kolei przyczynia się do sprawniejszego transportu lipidów, a których mózg potrzebuje do utrzymania zdrowia neuronów.

Zapobieganie cukrzycy

Według naukowców z Missouri University of Science and Technology, olej migdałowy ma potencjał i zdolność do pozytywnego wpływania na niektóre drobnoustroje żyjące w naszych organizmach. Według badań przeprowadzonych przez naukowców, olej migdałowy ma zdolność do zmniejszenia wzrostu glukozy we krwi, który często pojawia się po posiłku. Olej migdałowy ma także potencjalny wpływ na insulinę i cukier, i ostatecznie pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi, co z kolei pomaga w zmniejszeniu objawów cukrzycy.

Profilaktyka antynowotworowa

Naukowcy odkryli, że spożywanie migdałów może pomóc w zmniejszeniu nowotworów, takich jak rak jelita grubego, głównie poprzez wzmocnienie oczyszczającego mechanizmu w układzie pokarmowym. Migdały są dobrym źródłem melatoniny, która chroni przed rakiem piersi. Znane jest także inne zastosowanie oleju migdałowego u pacjentów poddawanych leczeniu chemioterapią.

Właściwy poziom cholesterolu

Olej migdałowy posiada wysoką zawartość potasu i niską zawartość sodu, a tym samym pomaga w regulowaniu ciśnienia krwi i utrzymuje odpowiedni poziom cholesterolu. W ten sposób zapobiega się w rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych.

Olejek migdałowy jest również bogaty w kwas foliowy i białka, które okazały się korzystne dla zdrowia serca. Wiadomym jest, że spożycie migdałów, jako części naszej regularnej diety, może również obniżyć i uregulować wysoki poziom cholesterolu.

Poza powyższymi, olej migdałowy ma wiele innych zalet, takich jak: zmniejszanie rozstępów, jest bogaty w przeciwutleniacze, które pomagają we wzroście zdrowych paznokci, działa jak naturalny balsam do ust, pomaga w pozbyciu się problemu rozdwajania włosów, a także pomaga we wzroście rzęs, kontroluje kręcone włosy i wiele, wiele innych.

 

Jeśli spodobał się Wam nasz artykuł koniecznie się nim podzielcie i skomentujcie poniżej.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.