Strona główna Zdrowie i uroda Pokrzywa – Właściwości, zastosowanie i skutki uboczne

Pokrzywa – Właściwości, zastosowanie i skutki uboczne

2263
0
pokrzywa
Pokrzywa zawiera wiele cennych składników aktywnych, wspomagających ochronę zdrowia i urody

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć jak wygląda pokrzywa, ponieważ jest to dziko rosnąca i niezwykle powszechnie występująca roślina. Przede wszystkim uznawana jest za chwast, który doskonale odnajduje się w trudnych warunkach zacienienia. Pokrzywa jest generalnie bezpieczna w wielu rożnych zastosowaniach, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. W niniejszym artykule przybliżamy najważniejsze informacje o właściwościach i zastosowaniach pokrzywy.

Kiedy dotknie się pokrzywy, można odczuć nieprzyjemne oparzenie. Dzieje się tak przez to, że ma ona niewielkie igiełki na liściach, które łatwo się łamią. Chociaż rosnąca pokrzywa podrażnia skórę, to jednak działa również jako łagodzący balsam przy wielu dolegliwościach. Do tych schorzeń można zaliczyć między innymi: bóle artretyczne, cukrzycę, a także przeziębienie i problemy z nerkami. Herbata z pokrzywy może przynieść wiele zaskakujących korzyści dla zdrowia i urody.

W rodzinie Urtica występuje 35 gatunków roślin, do których zalicza się również pokrzywę (łac. Urtica dioica). Roślina ta występuje w Europie, Azji, jak również w Afryce Północnej oraz Ameryce Północnej. Legenda głosi, że urodzony w roku 1052 p.n.e. tybetański święty, jogin i poeta Milarepa dzięki pokrzywie przez dziesiątki lat żył jedynie spędzając czas na medytacji. W średniowiecznej Europie liście pokrzywy były stosowane jako środek moczopędny, który pozwalał pozbywać się nadmiaru wody i leczył bóle stawów. Obecnie wiemy już, że właściwości pokrzywy rzeczywiście są bardzo wszechstronne i mogą być pomocne przy opryszczce i przy wielu innych chorobach.

Zalety stosowania herbaty z pokrzywy

Pokrzywa ma wiele zalet, dlatego dość zastanawiające jest, że tak niewiele osób regularnie stosuje herbatę z pokrzywy. Może ona między innymi:

  • złagodzić skurcze menstruacyjne,
  • złagodzić wzdęcia,
  • zmniejszyć problemy skórne,
  • złagodzić biegunkę,
  • zniszczyć robaki i pasożyty jelitowe,
  • zmniejszyć objawy przeziębienia,
  • złagodzić objawy związane z menopauzą.

Pokrzywa jest również bogata w witaminę B, witaminę A, a także witaminę C, witaminę D oraz witaminę K. Ziele pokrzywy jest również dobrym źródłem minerałów, w szczególności żelaza, potasu, manganu, wapnia, magnezu, fosforu, krzemionki, jodu, krzemu, sodu i siarki.

Pokrzywa – Najważniejsze właściwości i korzyści zdrowotne

Wiadomo, że na przestrzeni wielu setek lat ziele pokrzywy wykorzystywano do łagodzenia wielu dolegliwości zdrowotnych i rozwiązywania problemów pielęgnacyjnych. Poniżej wskazujemy na te najbardziej powszechne i potwierdzone współczesną nauką.

Herbata z pokrzywy dla włosów

Pokrzywa może pomóc, jeśli pojawi się problem np. z nadmiernym wypadaniem włosów. Od setek lat jest wykorzystywana do promowania wzrostu włosów. Należy codziennie pić herbatę z pokrzywy, a na włosy stosować olejek eteryczny z pokrzywy. Warto go także w tym celu połączyć z innymi składnikami, takimi jak olejek rycynowy, który również działa skutecznie na porost włosów. Taką maskę warto nakładać na włosy raz w tygodniu. Można oczywiście stosować również płukankę z naparu pokrzywowego. Tego rodzaju zabiegi przyczynią się do wzrostu włosów, a także zapobiegania łupieżowi.

Napar z pokrzywy dla kobiet w ciąży

Wiele mieszanek herbat przeznaczonych dla kobiet w ciąży ma w swoim składzie pokrzywę. Witaminy i minerały zawarte w tym wyjątkowym zielu są idealne dla kobiet w ciąży, gdyż w tym okresie potrzeba więcej wartości odżywczych dla zapewnienia zdrowia płodu. Należy być jednak ostrożnym w pierwszym trymestrze ciąży, gdyż nadmierna ilość pokrzywy może przyczynić się do skurczów macicy. Bezpieczne stosowanie herbaty ma miejsce w drugim i trzecim trymestrze. Należy pamiętać, by stosować jedynie liście, a nie korzenie.

Korzenie pokrzywy na płodność

Z problemami płodności boryka się wiele kobiet, zwłaszcza tych po 40 roku życia. Wiele źródeł wskazuje, że pomóc może  tradycyjne leczenie z zastosowaniem pokrzywy. Pokrzywa pomaga tonizować i odżywiać macicę, ale również wzmacnia nadnercza i nerki. Na kilka miesięcy przed planowanym poczęciem należy pić 1-3 szklanki herbaty z pokrzywy, by odpowiednio wzmocnić i przygotować ciało do tego trudnego okresu.

Herbata z pokrzywy na alergię

Jeśli chodzi o leczenie alergii, to pokrzywa ma niezwykle długą historię. Zwłaszcza jeśli chodzi o zwalczanie kataru siennego i innych sezonowych reakcji alergicznych. Najlepszym sposobem na uniknięcie reakcji alergicznych jest regularne spożywanie 1-2 szklanek herbaty z pokrzywy dziennie. Należy to czynić na 2 miesiące przed występowaniem alergenów, dzięki temu zwiększy się na nie odporność. W 1990 roku opublikowano artykuł w czasopiśmie Planta Medica, w którym przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych z podwójnie ślepą próbą. Wykazały one, iż 58% badanych zastosowane ziele miało pozytywne efekty w skutecznym leczeniu alergii.

Jak przygotować herbatę z pokrzywy?

Korzyści ze stosowania liści z pokrzywy obejmują regulowanie ciśnienia krwi, a także pomoc przy odchudzaniu. Herbata z pokrzywy technicznie rzecz ujmując, nie jest herbatą, gdyż nie wykorzystuje się do niej czarnych czy zielonych liści tej rośliny. Napar pokrzywowy zazwyczaj wykonuje się z suszonych liści pokrzywy, ale nie z jej korzeni. Suszone liście ziela można kupić w każdym sklepie ze zdrową żywnością, a także w większości sklepów spożywczych i aptek. Warto poszukać dobrego produktu, który jest w 100% czysty i nie zawiera żadnych dodatków.

Aby przygotować napar, należy rozpocząć od zagotowania wody. Najlepiej łyżkę suszonych liści pokrzywy dodać do dzbanka z sitkiem. Wrzątek wlać do dzbanka z liśćmi i całość przykryć, a następnie pozostawić do zaparzenia na około 15-20 minut. Można nieco zmienić smak herbaty poprzez dodanie innych ziół czy owoców, jak na przykład maliny, czy liście jeżyn. Te dwa produkty są szczególnie znane kobietom, które często cierpią z powodów skurczy.

Jeśli wolisz herbatę zimną, na przykład w bardzo upalny dzień,  przygotuj większą ilość herbaty z pokrzywy i ją ostudź. Zanim poda się taki napój dzieciom, najpierw należy skonsultować z lekarzem pediatrą.

Działania niepożądane i środki ostrożności

To, że zioła stosowane są od setek, a może nawet tysięcy, wcale nie oznacza, że nie mogą powodować skutków ubocznych. Istnieje wiele takich przeciwwskazań, jak i środków ostrożności przy stosowaniu pokrzywy. Warto o nich wiedzieć, jednak nie powinny one zwykle zniechęcać do jej stosowania. Wystarczy o nich pamiętać, kiedy stosuje się to wyjątkowe ziele. Jeśli jednak nie jesteście pewni co do działania tej rośliny na Twój organizm, to uprzednio skonsultuj to ze swoim lekarzem. Tak naprawdę to za każdym razem, kiedy planuje się korzystanie z nowych ziół, należy to omówić ze specjalistą.

Pokrzywa generalnie uważana jest za bezpieczną. Pod warunkiem, że stosuje się ją zgodnie z zaleceniami. Nigdy nie należy przyjmować więcej, niż jest to zalecane. Tym bardziej, jeśli zaczyna się stosować nowe zioło. Wtedy lepiej użyć nieco mniejszej dawki, by sprawdzić reakcję organizmu. Niektóre typowe efekty niepożądane to:

  • podrażniony żołądek,
  • zwiększona retencja płynów,
  • silniejsze pocenie,
  • biegunka,
  • pokrzywka lub wysypka – głównie w przypadku miejscowego użycia, a nie picia herbaty lub stosowania kapsułek.

Inne środki ostrożności

  • Pokrzywa ma działanie moczopędne, dlatego osoby z problemami nerek i pęcherza moczowego przed rozpoczęciem jej stosowania powinny to skonsultować z lekarzem.
  • Nie należy stosować pokrzywy na otwartą ranę, chyba że na opakowaniu preparatu jest napisane co innego. Pokrzywa może wywoływać pewne podrażnienia, dlatego warto dokładnie zapoznać się z etykietą, by tego uniknąć.
  • Badania wykazały, że pokrzywa może mieć wpływ na podwyższenie poziomu cukru we krwi oraz na wyniki leczenia cukrzycy. Inne badania sugerują, że może ona obniżyć poziom cukru we krwi. Jeśli pacjent ma cukrzycę i stosuje pokrzywę, to musi nieustannie monitorować poziom cukru we krwi.
  • Jeśli po spożyciu herbaty z pokrzywy wystąpi reakcja alergiczna, natychmiast należy zaprzestać ją pić i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Zwłaszcza jeśli pojawi się problem z oddychaniem, a twarz zrobi się czerwona.

Korzyści ze stosowania herbaty z pokrzywy jest bardzo wiele. Zatem jeśli możesz ją tolerować, to warto włączyć ją do swojej codziennej diety. Stosowanie naturalnych środków to zawsze najlepsze rozwiązanie dla ochrony zdrowia. Najpierw jednak warto to skonsultować z lekarzem.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.