Wiele kobiet dość późno dowiaduje się o swojej ciąży. Zwykle dzieje się to w wyniku niepojawiania się okresu. Można jednak czasem zauważyć pierwsze objawy ciąży, mogące zwiastować już nadchodzący okres macierzyństwa.
Jesteś ostatnio bardzo przemęczona? Dodatkowo bolą cię stawy i kości? I ten ciągły ból głowy? Poza tym, mdłości.. na samą myśl o śniadaniu robi się tobie nie dobrze. Czy wiesz, że to są właśnie pierwsze oznaki ciąży? Jeżeli starasz się o dziecko i właśnie ich doświadczasz, może warto zrobić test ciążowy?
Pierwsze objawy ciąży
Na wstępie warto zauważyć, że nie wszystkie objawy ciąży muszą się pojawić. Należy je bowiem traktować jako element wskazujący na większe prawdopodobieństwo jej zaistnienia.
Brak miesiączki
Przedłużający się brak miesiączki to zwykle najbardziej rozpoznawalny i dość oczywisty znak, który mówi kobiecie, że coś się święci. Jeżeli okres się wyraźnie spóźnia, jest to podstawowy powód do tego, by wykonać test ciążowy i pójść do lekarz ginekologa. W przypadku pozytywnego wyniku testu nadchodzące rodzicielstwo jest bowiem najbardziej prawdopodobne.
Występują jednak pewne odstępstwa od tej reguły, gdyż w ciągu pierwszego trymestru od zapłodnienia, mogą pojawiać się również drobne krwawienia, czy też plamienia, które łatwo jest pomylić z miesiączką. Po 3 miesiącach ciąży kobieta może dalej nie mieć pojęcia, że pod jej sercem rozwija się jej dziecko. Mimo to jednak, u większości kobiet spóźniający się okres, a także typowo miesiączkowe pobolewanie w dole brzucha to pierwsze oznaki ciąży.
Bolące piersi
Każda kobieta wie czym jest zespół napięcia przedmiesiączkowego. Sytuacja, w której każde dotknięcie piersi, nawet najbardziej delikatne, sprawia jej ból. Do tego może często występować nieprzyjemne mrowienie i ogromna wrażliwość. Objawy te mogą pojawić się już po kilku dniach od zapłodnienia, jednak większość kobiet kojarzy je wyłącznie ze zbliżającą się planowo miesiączką. Nie zdają sobie często sprawy, że w niedługim czasie zaczną się już rozglądać za wózkiem i odpowiednią szkołą rodzenia.
Dopiero mniej więcej w ósmym tygodniu od zapłodnienia zmienia się wyraźnie kształt piersi, które nagle stają się bardzo pełne, a brodawki się zwiększają. Dodatkowo na brodawkach pojawiają się także małe, białe guzki. To również pierwsze objawy ciąży, które mogą zmotywować kobietę do wykonania testu ciążowego.
Anomalie w pracy jelit
Na samym początku, czasami już po kilku dni od zapłodnienia, mogą pojawiać się pierwsze oznaki ciąży w postaci problemów gastrycznych, o którym niewiele kobiet ma pojęcie. Są to najczęściej skurcze jelit, a dodatkowo również nieprzyjemne zaparcia i wzdęcia, co najczęściej jest kojarzone raczej z nieodpowiednim dobraniem diety. W tym czasie zwykle zwalnia nieco naturalna przemiana materii, stąd mogą pojawić się te nieprzyjemne niedogodności.
Boląca głowa i zawroty
Dość często występujące pierwsze objawy ciąży to także bóle głowy, czasami typowo migrenowe i łączone raczej z nadchodzącym przeziębieniem, aniżeli z ciążą. Aspiryna przeważnie załatwia sprawę i często kobiety, które zupełnie nie spodziewają się ciąży, nie mają pojęcia o fakcie zapłodnienia. Warto jednak być ostrożnym, gdyż niektóre leki są niebezpieczne dla kobiet w ciąży i mogą wyrządzić zdrowiu dziecka nieodwracalną szkodę.
Czasami mogą pojawiać się także zawroty głowy, a nawet omdlenia. To czas, w którym kobieta powinna być raczej pod stałą opieka lekarza i korzystać z witamin, a także przyjmować kwas foliowy.
Zmienione smaki
Ciąża kojarzy się raczej z wilczym apetytem i tak jest też zwykle już na samym jej początku. Pierwszy trymestr to jednak czas, w którym większość kobiet przechodzi wahania nastrojów, ale także i apetytu. Bywa, że ma się ochotę zjeść tzw. konia z kopytami i smakuje wszystko, co tylko ktoś podsunie pod nos. Innego dnia po prostu nie można patrzeć na jedzenie.
W tym czasie może się też często robić słabo, przechodzić mdłości, a nawet że więcej czasu spędza się w łazience, niż przy stole, objadając się smakołykami. Z zachciankami również bywa różnie. Czasami nie możesz patrzeć na uwielbianego wcześniej krokieta z pieczarkami, za to wręcz zaczyna się rozkoszować smakiem niezwykłego połączenia kiszonego ogórka z mleczną czekoladą. Pierwsze objawy ciąży bywają bardzo uciążliwe.
Częstsze wizyty w WC
Kolejne, najwcześniejsze objawy ciąży to również wzmożone parcie na pęcherz. Nawet jeżeli do tej pory nie było z tym problemu i odwiedzało się łazienkę zaledwie kilka razy dziennie, będąc w ciąży bywa zupełnie inaczej. Bywa, że kobiety ciężarne muszą korzystać z WC nawet co kwadrans. Chociaż w trakcie wizyty w łazience okazuje się, że wcale nie musiały tam iść, to odczuwały taką potrzebę. To parcie na pęcherz pojawia się mniej więcej już półtora miesiąca od momentu zapłodnienia i do końca ciąży zwykle się wzmaga.
Wrażliwość na zapachy
Pierwsze oznaki ciąży to także niezwykle wyczulony zmysł węchu. Wiele kobiet zupełnie zmienia swoje codzienne zwyczaje. Codziennie pita kawa, bez której nie wyobrażały sobie życia, może natychmiast pójść w zapomnienie. Bardzo często zmienia się nastawienie do intensywnych aromatów, na których myśl może się robić niedobrze. U każdej kobiety może być różnie z wrażliwością na zapachy. Niektóre z nich nabywają tak silnej intensywności zmysłu powonienia, że muszą zrezygnować z bardzo wielu codziennych czynności domowych.
Ciągłe zmęczenie
Powszechnie uznaje się, że ciąża to nie choroba. Należy jednak zauważyć, że występujące u niektórych kobiet objawy, zwłaszcza te pierwsze, mogą znacznie utrudniać im codzienne życie. Nawet jeśli do tej pory tryskały niespożytą energią, będąc w ciąży mogą być przewlekle zmęczone i ospałe. Może to czasem prowadzić nawet do depresji, a życie może przestać się wydawać tak kolorowe, jak wcześniej. Ten stan to zwykle wina wahań hormonalnych, które również należą do najwcześniejszych objawów ciąży. W tym czasie można stać się bardziej płaczliwą i zacząć wzruszać się wszystkim dookoła.
Nadwrażliwość na ból
Nadwrażliwość na ból nie u każdej kobiety się pojawia. Aczkolwiek bywa, że nawet największa twardzielka, której do tej pory żaden ból nie był straszny, teraz zwyczajnie się mu poddaje. Nadwrażliwość na ból to także często występujące, pierwsze objawy ciąży, które mogą pojawiać się już po kilku tygodniach od zapłodnienia.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!