Strona główna Styl życia Segregacja śmieci – Jak robić prawidłowo

Segregacja śmieci – Jak robić prawidłowo

470
1
segregacja
Warto poznać zasady jak właściwie segregować śmieci

Mimo zmieniających się wymagań oraz przepisów wciąż wielu ludzi nie wie jak powinna wyglądać segregacja śmieci. Warto przy tym zwrócić uwagę na kilka najważniejszych elementów.

Jak powinna wyglądać prawidłowa segregacja śmieci warto uczyć już od pierwszych lat życia. To ważne, by żyć ekologicznie i traktować z szacunkiem naszą planetę. Nie ma ona przecież nieograniczonych możliwości związanych ze składowaniem różnego rodzaju odpadów. Odpowiednio przesegregowane, w większości mogą ulec przetworzeniu. Dlatego właśnie tak ważne jest to, by segregacja odpadów odbywała się u źródła ich wytworzenia.

Zaostrzenie przepisów

Od jakiegoś czasu wszyscy odczują zaostrzenie przepisów, zmieniających zasady jakie powinna mieć segregacja odpadów. Wpłynęło to na zwiększony koszt odbioru śmieci, ale przede wszystkim pozwoli naszej planecie trochę odetchnąć. Rozdawane są specjalne worki, w których to umieszczać należy odpady różnego pochodzenia. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że niektórych śmieci nie da się posegregować dlatego  – jeżeli rozważasz zakup specjalnym pojemników, zainwestuj na początku w dwa. Taki, w którym umieścisz odpady nie podlegające segregacji, bo nie będą mogły one zostać przetworzone, oraz taki, w którym umieścisz odpady do przesegregowania tuż przed odbiorem.

Domowa segregacja odpadów

Żeby nadążyć za utrzymywaniem „porządku” w domu powinniśmy stosować się do ogólnie przyjętych zasad, a segregacja odpadów powinna mieć charakter systemowy. Ważne jest, by wszystkie „śmieci” były czyste, pozbawione jakichkolwiek resztek. Oddzielaj odpady, z których będzie można zrobić kompost, czyli wszystkie te, do których można przykleić na stałe łatkę o nazwie organiczne. Szybko ulegają one rozkładowi i zazwyczaj stanowią one reszki kuchenne.

  • Oddzielny pojemnik przeznaczmy dla papieru. Umieszczać w nich można zarówno wszelkie opakowania kartonowe, takie jak pudełka po mleku, sokach, czy rolki po papierze toaletowym, jak i codzienną prasę.
  • Kolejny pojemnik to tworzywa sztuczne, których nie ma w domu zbyt wiele. Tak jak aluminium oraz innych metali, na które przeznaczony jest następny pojemnik.
  • W kolejnym, znajdzie się miejsce na szkło – wszelkiego rodzaju. Rozbite butelki, szyby z okien, talerze czy szklanki. O dziwo należy rozdzielać szkło kolorowe od przezroczystego.
  • No i wreszcie ostatni pojemnik czy worek, przeznaczony do śmieci nie podlegających biodegradacji i recyklingowi. Dlatego wrzucamy wszystkie razem, gdyż są one bezpośrednio wywożone na wysypisko.

Jak ułatwić sobie segregację?

Jeżeli chcesz segregacja śmieci była łatwiejsza, oznacz pojemniki w specjalny sposób. O ile otrzymałeś specjalne, kolorowe worki, nie będziesz miał problemu z rozdzielaniem nieczystości. Jeśli jednak postanowiłeś zakupić pojemniki, możesz je oznaczyć kolorowymi naklejkami albo po prostu podpisać. Wtedy na pewno się nie pomylisz segregując odpady.

Czego nie wolno wrzucać do koszy na śmieci?

Segregacja śmieci zobowiązuje nas do stosowania się do pewnych ogólnie przyjętych zasad. Opisują one między innymi przedmioty, których nie wolno wrzucać co pojemników. Należą do nich przede wszystkim wszelkiego rodzaju baterie, a także zużyte akumulatory. Gruz i wszelkie odpady budowlane także powinny znaleźć swoje miejsce gdzie indziej.

Nie wolno również umieszczać w koszach żadnych elektronicznych sprzętów, niezależnie od tego czy są sprawne czy zepsute, a także żarówek, zwłaszcza tych energooszczędnych. Ostatnią rzeczą, której nie powinniśmy umieszczać w pojemnikach na odpady są lekarstwa. Wszystkie te przedmioty można umieścić w specjalnych pojemnikach, w które można się wyposażyć w sklepie ze sprzętem elektronicznym, a służą one do przechowywania tak zwanych odpadów niebezpiecznych.

Rozpiska by lepiej segregować śmieci w domu

Jeśli dopiero zaczynasz segregować śmieci, świetnym sposobem będzie przygotowanie rozpiski. Powiesz ją gdzieś w widocznym miejscu, na przykład na lodówce, i kiedy będziesz miał wątpliwości co wrzucić do danego worka, a czego nie wrzucasz, będziesz mógł zerknąć na tą przydatną ściągawkę w każdej chwili.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Poprzedni artykułDlaczego warto chodzić na randki
Następny artykułZwiązek na odległość – Jak go przetrwać
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

1 KOMENTARZ

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.