Strona główna Zdrowie i uroda Ocet jabłkowy dla naturalnej ochrony zdrowia

Ocet jabłkowy dla naturalnej ochrony zdrowia

838
0
ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy posiada całkiem spory potencjał zdrowotny

Ocet jabłkowy wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, wpływa na obniżenie poziomu glukozy we krwi, a także korzystnie oddziałuje na układ krążenia i może pomocny podczas odchudzania. Dzięki jego działaniu można uporać się z wieloma różnymi dolegliwościami zdrowotnymi i pielęgnacyjnymi. Poznajmy zatem jego najczęstsze zastosowania.

Ocet jabłkowy, niby znany, a jednak często nie doceniany poza kuchnią. Jego zalety, rywalizujące z wieloma zastosowaniami olejku z drzewa herbacianego i innymi naturalnymi środkami pomocniczymi, obejmują praktycznie wszystko, od leczenia czkawki do łagodzenia objawów przeziębienia. Niektórzy ludzie zwracają się do jego właściwości, aby pomóc sobie w kwestiach zdrowotnych, takich jak cukrzyca, rak, problemy z sercem, wysokim cholesterolem i nadwagą. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej jego zastosowaniom.

Ocet jabłkowy w zastosowaniach zdrowotnych

Ocet jabłkowy już od starożytności stosowany jest na wiele różnych dolegliwości, a niektóre z nich znalazły już potwierdzenie we współczesnych badaniach naukowych. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich.

Pomaga w problemach z żołądkiem

Jedną z najstarszych metod na dolegliwości trawienne jest właśnie zastosowanie octu jabłkowego. Przy rozstroju żołądka, poleca się popijać go z wodą. Jeśli infekcja bakteryjna jest źródłem biegunek, może pomóc w rozwiązaniu tego problemu, dzięki swoim właściwościom antybiotycznym. Co więcej, niektórzy specjaliści od środków leczniczych twierdzą, że ocet jabłkowy zawiera pektynę, która może złagodzić skurcze jelit. Warto spróbować wymieszać jedną lub dwie łyżki stołowe w wodzie lub wypić jak sok jabłkowy.

Leczy czkawkę

Czasami poleca się zastosować łyżeczkę octu jabłkowego, gdyż jego kwaśny smak może powstrzymać czkawkę.

Łagodzi ból gardła

Niektóre osoby stosują go, gdy tylko poczują ból gardła, w celu zapobieżenia rozwojowi infekcji. Okazało się, że większość zarazków nie może przetrwać w kwaśnym środowisku, które wytwarza ocet. Wystarczy wymieszać 1/4 szklanki octu jabłkowego z 1/4 szklanki ciepłej wody i płukać nim gardło co godzinę.

Może obniżyć poziom cholesterolu

Konieczne są dalsze badania, aby ostatecznie połączyć ocet jabłkowy z jego zdolnością do obniżenia poziomu cholesterolu u ludzi. Jedno z badań z 2006 roku wykazało jednak, że zawarty w nim kwas octowy obniżył zły poziom cholesterolu u szczurów. Również japońskie badanie wykazało, że ok. 15 g octu jabłkowego dziennie obniżyło poziom cholesterolu u osób, które brały udział w badaniu.

Zapobiega niestrawności

Czasem poleca się go stosować przed jedzeniem, szczególnie przed cięższym posiłkiem. Na jego bazie stosuje się jeden z ludowych przepisów na niestrawność: 1 łyżeczkę miodu i 1 łyżeczkę octu jabłkowego dodaje się do szklanki ciepłej wody i wypij ją na 30 minut przed posiłkiem.

Odtyka nos

Niektóre źródła podają, że zastosowanie octu z jabłek może być skuteczne również w tym zakresie. Zawiera on potas, który rozrzedza śluz, a kwas octowy zapobiega rozwojowi drobnoustrojów, które mogą przyczyniać się do przekrwienia nosa. Warto w tym celu wymieszać łyżeczkę octu w szklance wody i wypić, aby ułatwić drenaż zatok.

Pomaga w utracie wagi

Wiele źródeł wskazuje, że ocet jabłkowy może pomóc schudnąć. Dzieje się tak dlatego, że kwas octowy hamuje apetyt, zwiększa metabolizm i zmniejsza retencję wody. Naukowcy uważają również, że może on także w pewnym stopniu zakłócać trawienie skrobi przez organizm, co oznacza, że ​​do krwiobiegu dostaje się mniej kalorii.

Walczy z łupieżem

Ocet z jabłek może przynosić korzyści zarówno cerze, jak i skórze. Niektórzy zalecają jego stosowanie także do leczenia łupieżu. Kwasowość octu zmienia pH skóry głowy, utrudniając rozwój drożdży. W tym celu można wymieszać 1/4 szklanki octu jabłkowego z 1/4 szklanki wody w butelce z rozpylaczem i spryskiwać skórę głowy. Następnie należy owinąć głowę ręcznikiem i pozostawić na 15 minut do godziny. Po zabiegu należy umyć włosy jak zwykle. Taki zabieg zaleca się wykonać 2 razy w tygodniu, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Usuwa trądzik

Ocet jabłkowy stanowi doskonały naturalny toner, który może działać jak naturalny środek na trądzik i sprawić, że skóra wygląda zdrowiej. Jego właściwości antybakteryjne pomagają utrzymać kontrolę nad trądzikiem, a znajdujący się w nim kwas jabłkowy i mlekowy zmiękczają i złuszczają skórę, redukują czerwone plamki i równoważą pH skóry.

Zwiększa energię

Ćwiczenia, a czasami skrajny stres, powodują gromadzenie się kwasu mlekowego w organizmie, powodując zmęczenie. Co ciekawe, aminokwasy zawarte w occie jabłkowym działają jak antidotum na tę dolegliwość. Co więcej, produkt ten zawiera potas i enzymy, które mogą złagodzić uczucie zmęczenia. Następnym razem, gdy będziesz ćwiczyć dodaj łyżkę stołową lub dwie octu jabłkowego do szklanki schłodzonego napoju warzywnego lub szklanki wody, aby zwiększyć swoją energię.

Zmniejsza skurcze

Skurcze nóg często oznaczają, że dana osoba ma zbyt niski poziom potasu. Ponieważ jedną z wielu zalet octu jabłkowego jest to, że jest bogaty w potas, sugeruje się mieszanie 2 jego łyżek i jednej łyżeczki miodu w szklance ciepłej wody i picie dla złagodzenia nocnych skurczów nóg.

Eliminuje nieświeży oddech

Jeśli właściwe szczotkowanie zębów i płukanie jamy ustnej nie załatwiają sprawy, warto spróbować domowej metody użyciem octu jabłkowego do kontrolowania nieświeżego oddechu. Należy płukać nim usta lub wypić łyżeczkę, można rozcieńczoną w wodzie, aby zabić bakterie wywołujące nieprzyjemny zapach.

Wybiela zęby

Niektórzy zalecają codzienne płukanie zebów octem jabłkowym. Pomagać ma on usuwać plamy, wybielać zęby i zabijać bakterie w jamie ustnej i dziąsłach. Możesz również myć zęby sodą oczyszczoną raz w tygodniu, aby jeszcze lepiej pomóc usunąć plamy i wybielić zęby. W tym celu używa się jej tak, jak pasty do zębów. Można również użyć soli jako alternatywnej pasty do zębów.

Zmniejsza siniaki

Ocet z jabłek ma właściwości przeciwzapalne, a jego nakładanie na siniaki może pomóc zmniejszyć przebarwienia.

Pomaga kontrolować poziom cukru we krwi

Kilka łyków octu jabłkowego może pomóc w zrównoważeniu poziomu cukru we krwi, przynajmniej tak wynika z kilku badań, które wykazały związek między tymi dwoma czynnikami. Jedno z badań na osobach z cukrzycą typu II, które nie przyjmowały insuliny, wykazało, że przyjmowanie dwóch łyżek octu jabłkowego przed snem powodowało obniżenie poziomu glukozy.

Inne badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Stanowym w Arizonie wykazało z kolei, że ludzie oporni na insulinę, którzy pili mieszaninę octu z jabłek i wody przed zjedzeniem posiłku o wysokiej zawartości węglowodanów, mieli później niższy poziom cukru we krwi. Naukowcy uważają, że antyglikometryczny wpływ octu przynosić musiało korzyści tym pacjentom.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.