Dla osób pragnących osiągać wielkie rzeczy najlepsze rady są często tymi, które rzadko się powtarza. Nie brakuje również powszechnie dostępnych porad związanych z budowaniem prawdziwej kariery. W istocie mógłbyś spędzić całe swoje życie na przeglądaniu wskazówek i poradników dostępnych w księgarni i w sieci. Prawda jest jednak taka, że im coś jest powszechniejsze, tym ma mniejszą wartość. A dotyczy to praktycznie każdej dziedziny życia.
Wiele do znudzenia powtarzanych truizmów ma więcej związku ze spełnianiem życzeń niż z rzeczywistością, chociażby niekończący się napływ bezkrytycznych myśli typu: Podążaj za swoją pasją!.
Ponadto rady, które znają wszyscy młodzi ludzie (także ich matki, liczni doradcy zawodowi, nauczyciele w szkole, itp.), raczej nie dadzą żadnej przewagi nad konkurencją. Jakie są zatem te ukryte perełki – prawdy, które niewiele osób wygłasza publicznie, a mogą one odmienić przeciętną karierę w narodziny gwiazdy? Jak odnieść realny sukces zawodowy?
Ktoś na jakimś forum zadał kiedyś pytanie: Czym są te unikatowe porady na temat kariery, o których nikt nigdy nie wspomina? Społeczność odpowiedziała obfitością niecodziennych, skłaniających do refleksji rad. Co zatem warto sobie uzmysłowić.
1. Dobre wykonywanie swojej pracy nie wystarczy
Bycie mistrzem w swoim fachu to pewna droga, by posuwać się naprzód, czyż nie? Niektórzy odpowiedzą, że wcale tak nie jest. Ale jak jest naprawdę?
Większość ludzi zakłada, że dobre realizowanie przydzielonej pracy wystarczy. Wielu pracowników kancelarii prawnych sądzi, iż odpowiednie wykonanie papierkowej roboty, związanej ze sprawą sądową, to działanie dostateczne, by zyskać wartościowych partnerów, zaś liczni PR-owcy myślą, że parę artykułów na temat ich klientów zdobędzie dla nich rozgłos. Jednak zostanie kierownikiem jakiegokolwiek szczebla wymaga zupełnie innego zestawu umiejętności niż w przypadku szeregowego pracownika. Warto o tym pamiętać.
Jak przekroczyć tę barierę? Aby móc przeskoczyć do następnego poziomu, każdy pracownik powinien być dokładnie taksowany pod względem potencjalnej wartości, jaką może wnieść do firmy. Chodzi tu o sposoby, których nikt nie uczy ani nie wyjaśnia: ogólnie rzecz biorąc, polega to na tym, ile taka osoba może wnieść od siebie, bez inicjowania i zachęty.
Ludzie, którzy samodzielnie myślą o tym, co mogą zrobić i zaoferować, mają o wiele większe szanse na awans. Oczywiście wiele zależy od struktury i kultury w danej organizacji. Zasadzie tej na pewno nie sprzyja występowanie nepotyzmu i budowanie zespołu na znajomościach. Warto jednak przyjąć, że mimo dość dużej powszechności takich zjawisk będą one coraz częściej marginalne, a na przestrzeni całego życia zawodowego zdecydowanie mniej istotne.
Niektórzy ludzie znający się na robieniu kariery zgadzają się z takim punktem widzenia, że nigdy nie błyśniesz po prostu wykonując swoją pracę. Nawet gdy będzie ona perfekcyjna. Do tego trzeba czegoś więcej, a mianowicie należy zacząć kreować zdarzenia! Samodzielnie, na własna odpowiedzialność i często z wielkim zapałem! Niewątpliwie jest to czynnik wyróżniający i zwykle decydujący o końcowym sukcesie zawodowym.
2. To, dla kogo pracujesz, ma kolosalne znaczenie
Wszyscy chcielibyśmy żyć w świecie, w którym to, kogo znasz, liczy się mniej niż to, co umiesz. Nie tak jednak świat jest skonstruowany. Znajomości wśród asów biznesu często oznaczają, iż współpracowałeś z najlepszymi, a ludziom to imponuje.
Nie musisz myśleć z pasją o produkcie, który sprzedajesz. Nie musisz zajmować się najmodniejszą dziedziną. Nie musisz nawet pracować dla najlepszych marek. Tak naprawdę w bardzo dużym stopniu dla zrobienia kariery liczy się to, z kim pracujesz.
Ważne jest, abyś pracował dla kogoś, kto cię czegoś nauczy. Doświadczysz ogromnego rozwoju osobistego i zawodowego, jeśli najlepsi będą twoimi mentorami. Dlatego warto znaleźć osobę lub grupę osób, dla których praca przyniesie ci najwięcej korzyści i zacząć dla nich pracować.
Ludzie często myślą o sobie w zupełnie niewłaściwy sposób. Często ich brak poczucia wartości jest przesadzony i myślą że nie dadzą rady. Z drugiej strony mają wielkie mniemanie na temat własnego doświadczenia i przygotowania zawodowego. Warto spojrzeć na siebie bardziej obiektywnie i ocenić fakty.
Zawsze możemy się czegoś nauczyć. Jeżeli uważamy się za prawdziwych specjalistów to albo nasza dziedzina jest bardzo wąska albo się mylimy. Praktycznie zawsze można coś robić lepiej, szybciej, taniej itp. Rozwój kariery to stałe szukanie lepszych rozwiązań dla spożytkowania własnych umiejętności i zyskania lepszej motywacji do działania.
3. Tak samo ważne jest, gdzie pracujesz
Nie wystarczy powiedzieć, że chcę pracować z oprogramowaniem lub w dziale sprzedaży. Niewystarczające jest również zapełnianie swojego CV imponującymi nazwami firm. Na twój los gigantyczny wpływ ma los konkretnej organizacji, która cię zatrudnia. Nie podejmuj pracy w byle jakiej firmie tylko dlatego, że działa ona we właściwym sektorze czy cieszy się poważaniem wśród twoich znajomych. Budowanie kariery wymaga dokonywania rozsądnych wyborów, choć nie zawsze będą one najszczęśliwsze i najbardziej trafne.
Twoja kariera jest jak łódź na łasce przypływów i odpływów. Niezależnie od tego, jak utalentowany byś nie był, trudniej jest wybić się w warunkach niemrawej sytuacji, hierarchii czy ekonomii, niż w rozwojowym środowisku. Nawet jeśli jesteś superbohaterem w symbolicznej firmie Leniwiec sp. z o.o., tempo twojego rozwoju będzie ułamkiem tego, które osiąga przeciętny pracownik firmy Rakieta S.A.
4. Reputacja pracusia to nie zawsze dobra rzecz
Wydaje ci się, że ludzie sukcesu pracują długimi godzinami i są nieustannie zajęci? Zastanów się nad tym. Jak na ironię, im bardziej zajęty się wydajesz, tym mozolniej poruszasz się naprzód. Bardzo wielu mądrych i oddanych pracowników, którym nie udawało się awansować, gdyż wzięli na siebie zbyt dużo, pracowali zbyt ciężko i wykańczali się nerwowo. Jeśli wyglądasz na zestresowanego, inni stwierdzą, że nie jesteś w stanie przyjąć więcej obowiązków i stracisz szansę na angaż do nowych, innowacyjnych projektów.
Przy budowaniu własnej kariery bardzo ważny jest rozsądek. Warto pamiętać, że jeżeli ktoś wykonuje perfekcyjnie najtrudniejsze, a także najbardziej żmudne i nudne zadania, będzie go względnie najtrudniej zastąpić. Nierozsądnym więc byłoby zmieniać jego stanowisko na wyższe, póki nikt nie będzie chciał zająć jego dotychczasowego miejsca. Jak widać wysoka produktywność wcale nie daje pewności awansu.
5. Praktycznie nic w praktyce nie wygląda tak, jak nam się wydaje
Planując swoje pierwsze lub nawet kolejne duże posunięcie w karierze, wiele osób myśli bardzo abstrakcyjnie, roztrząsając w samotności lub przed ekranem komputera uroki wymarzonej pracy. Prawda jest jednak taka, iż nie podejmiesz racjonalnej decyzji o rozwoju kariery, nie zobaczywszy codziennych realiów i warunków potencjalnej pracy. Z wyobrażeniami należy skonfrontować twardą rzeczywistość. Nie podejmuj decyzji bez zobaczenia wszystkiego na własne oczy.
Początkowo można myśleć o jakimś bardzo konkretnym zajęciu, jednak zawsze warto wybrać się do potencjalnego miejsca pracy i sprawdzić jego realia. Zawsze należy starać się na nie spojrzeć obiektywnie. Dla przykładu wielu młodym kobietom wydaje się, że praca stewardesy jest szczytem ich marzeń. Te kobiety mówią wieloma językami, są ładnie ubrane, świetnie zarabiają i do tego zwiedzają świat.
Prawda niestety zwykle jest zupełnie inna. Kobiety są co prawda ładne, ale na to nie bardzo możemy wpłynąć, jeżeli nie ma się zadatków od urodzenia. Niestety stewardesy muszą często znosić kaprysy klientów i wykonywać polecenia kapitana. Nie maja również zbyt wiele czasu na zwiedzanie, bo loty są ustawiane coraz ciaśniej. Ciągłe noclegi w nowych miejscach nie dają poczucia bezpieczeństwa i mogą rujnować życie osobiste. Być może praca tego typu przez wielu nie będzie nigdy postrzegana jako rodzaj kariery, ale zasada pozostaje dla praktycznie wszystkich zawodów i profesji.
Wielu doświadczonych ludzi zwraca również uwagę, że gros wykonywanej w życiu pracy jest odtwórcza, nudna i powtarzalna. Częste przeświadczenie o cudowności jakiegoś zajęcia sprowadza się do szybkiej nauki i długoletniego odtwarzania podobnych czynności. Zanim zapuka się w któreś wybrane drzwi kariery warto o tym pamiętać, że najwięcej możliwości kreacji dają wolne zawody i samodzielny biznes.
6. Nie warto zbyt ukrywać swoich niepowodzeń
Porażki bardziej niż w kategoriach niekompetencji postrzegane są jako świadectwo tego, że jesteś gotów podjąć ryzyko i wprowadzać innowacje. Twój zespół będzie cię szanował, a twoja kariera nabierze tempa, jeśli ludzie będą rozumieli, co robisz i że potrafisz podejmować ryzyko. Większość ludzi nie postrzega innych jako wiarygodnych w udzielaniu rad i wskazówek, jeśli ci ostatni sami nie podejmują działania. Jeśli pokażesz, że nie boisz się ryzyka i publicznego potknięcia, twój zespół również będzie działał śmielej. Jeżeli pragniesz prawdziwej kariery świeć przykładem. w tym celu zawsze warto postawić na ciągłe samodoskonalenie i podnoszenie kwalifikacji.
7. Wykonanie znaczy o wiele więcej niż plany czy rady
Wielu ludzi szuka magicznej receptury na rozkręcenie kariery, lecz inni krytykują to, zauważając, że istnieją pewne istotne ograniczenia w odniesieniu do tego, co inne osoby mogą nam przekazać. Dobre rady i pomysły mnożą się często bez ograniczeń. Na dłuższą metę to jednak nie rady się liczą, lecz ich sposób wprowadzenia w życie. Najlepsza rada w historii ludzkości staje się bezużyteczna, jeśli nie potrafisz zrobić z niej użytku.
Innymi słowy, nie istnieje żaden drogowskaz, za którym możesz podczas swojej kariery ślepo podążać. Cała sztuka polega na ocenie, co warto zastosować, a co pominąć w twojej konkretnej sytuacji. Ścieżki kariery ani merytokracja tak naprawdę nie istnieją, a twoje życie zawodowe nigdy nie będzie przebiegało zgodnie ze ściśle określoną trajektorią.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!